POZNAJ RODZINNE OBSERWATORIUM NIEBA


Poniżej znajdziecie Państwo opis wszystkich elementów RON. Poznajcie Rodzinne Obserwatorium Nieba i przekonajcie się jak wiele ma do zaoferowania.


WYGLĄD ELEMENTU

OPISKsiążka Wielkim Wozem po niebie.


Przed rozpoczęciem obserwacji nieba należy przeczytać opisową część A, czyli od strony 8 do 17. W pozostałej części znajdziecie wszystkie informacje, które dotyczą obserwacji gwiaździstego nieba gołym wzrokiem. Można po nie sięgnąć w dowolnej chwili. 


SPIS TREŚCI

     

Duża obrotowa mapa nieba, Wielkim

Wozem po polskim niebie.


Duża, o średnicy ponad 30 cm, obrotowa mapa nieba Wielkim Wozem po polskim niebie, służy do natychmiastowego ustawienia jego wyglądu w wybranej godzinie i dniu obserwacji. Jest nieoceniona pod gołym niebem. Składa się z nieruchomej mapy nieba z rozmieszczonym na obrzeżu kalendarzem wszystkich dni w roku. Mapa i oczywiście kalendarz są niezmienne w przeciągu życia człowieka. Do niej, w miejscu, gdzie znajduje się Gwiazda Polarna, jedyny stały w ciągu nocy  punkt na niebie, przymocowana jest okrągła nakładka, na obrzeżu posiadająca podziałkę 24 godzin doby. Jej wewnętrzny owal przedstawia ograniczony linią horyzontu wygląd nieba. 

Wystarczy tak obrócić ruchomą nakładkę, by godzina obserwacji pokryła się z dniem obserwacji na wspomnianym kalendarzu mapy. I już !!! 

W owalu nakładki, z zaznaczonymi kierunkami stron świata, pojawi się aktualny obraz gwiaździstego nieba nad nami. Oznaczone strony świata przedstawiają horyzont: N-północny, S-południowy, E-wschodni, W-zachodni. Porównajcie Państwo, tę metodę poznawania gwiazd na niebie z tą przy użyciu wspaniałych graficznie, potężnych objętościowo, albumów, atlasów, poradników z mnóstwem map i mapek nieba w rożnych godzinach, w poszczególnych miesiącach roku (bo tak wygląd nieba zmienia się wskutek dobowego obrotu Ziemi oraz jego rocznego obiegu wokół Słońca). I to wszystko w świetle latarki.–Jest to baaardzo trudne. A w świetle zwykłej latarki wręcz niemożliwe. Stanowi to główne źródło nieznajomości nocnego nieba.

Sposób posługiwania się załączoną obrotową mapą nieba opisany jest szczegółowo w książce Wielkim Wozem po niebie oraz na odwrocie obrotowej mapy.Planszowa mapa nieba nad Polską


Planszowa mapa nieba, przedstawia wygląd całego nieba, widocznego w ciągu roku nad Polską. Ułatwia zapamiętywanie położenia gwiazd i gwiazdozbiorów względem siebie. Do użytku, tak jak i książki, przy normalnym dziennym  oświetleniu lub w nocy, w pomieszczeniu.
Planszowa mapa księżyca


Planszowa mapa Księżyca przydatna jest zwłaszcza do obserwacji przez lornetkę i identyfikacji księżycowych mórz, gór, większych kraterów, oświetlana czerwonym światłem latarki.
O astrologii, horoskopy


Informacje o jednej z ważniejszych nauk w starożytności i średniowieczu a od wielu już lat określana mianem pseudo nauki i usunięta z uniwersytetów. Przypomniana tutaj, dla zobrazowania dużej  wiedzy astronomicznej, jaką posiadali  ówcześni uczeni. No i zamieszczono horoskopy, oczywiście dla posiadających poczucie humoru.
Czerwona folia samoprzylepna na latarki


Dla uzyskania czerwonego światła latarki zamieszczono folię samoprzylepną, z której odpowiedni krążek należy wyciąć i nakleić na szkiełko posiadanej latarki. Po co ? Wyjaśniono w książce.Test


Test na uzyskanie tytułu Przewodnika w Spacerach po niebie, składa się z kilkudziesięciu pytań, na których odpowiedź znajduje się w RON, a głównie w książce. Służąc do zabawy ( dla dzieci ale i dorosłych), utrwala zawartą tam wiedzę.Dyplom przewodnika


Dyplom - za zdanie testu ( np. 5 wylosowanych pytań za pierwszym razem a wszystkich za ok. 5 lat. Później wg ustaleń Głównego Astronoma Rodziny.
Odznaki


Przypinka Wielkiego Wozu – dla uczestników Spacerów po niebie.

Przypinka Wielkim Wozem po niebie, Przewodnik. (na życzenie imienna). Za zdanie testu.

Zdobycie tytułu Przewodnika upoważnia zdobywcę do rozmów z Głównym Astronomem Rodziny o zakupie lornetki astronomicznej.Trwała teczka


Wieloelementowy RON znajduje się w trwałej i estetycznej teczce.